PROHLÁŠENÍ HNUTÍ ACT UP PRAGUE: Alternativa je potřeba!

Česká pobočka mezinárodní organizace ACT UP začala rokem 2020 pořádat festival ACT*PRIDE. Akce probíhá souběžně s mainstreamovým Prague Pridem. Alternativní festival vznikl jako přímá reakce na dění, dávají ho dohromady různí lidé z kolektivů, organizací a hnutí.

ACT*PRIDE vzniká svépomocí, je protestem a kritikou. Nezapomínáme na zábavu, člověk se rád baví. Chceme ale, aby se mohl bavit každý a aby při tom mohl být přirozený.

ACT*PRIDE chce být bezpečným místem pro každého. Respektujeme právo na jedinečnost osobnosti a rozmanitost a vyzýváme k tomu úplně každého. Netolerujeme homofobii, bifobii, transfobii, rasismus, xenofobii, sexismus, ponižování, sexuální obtěžování a další formy útlaku. 

ACT*PRIDE je politický. Myslíme si, že každý člověk má v sobě schopnost měnit společnost k lepšímu na základě toho, co v životě zažil/a – tedy ze svých, či naučených schopností, nebo se o to alespoň pokusit. Přizpůsobováním svůj potenciál vymažeme. Chceme se podělit o naše příběhy.

Nenajdete u nás VIP zóny a nemyslíme si, že festival bojující proti dělení lidí na základě jejich sexuální orientace, by je měl dělit podle toho, kolik mají peněz. Nezískáváme peníze od leckdy nemorálních sponzorů jako velké korporáty devastující planetu, nebo ambasády zemí, kde dochází k omezování lidských práv. Můžeme si dovolit udělat pride punkověji.

Hnutí ACT UP Prague vás zve na alternativní festival ACT*PRIDE. Máme pro vás připraveny diskuze, přednášky, workshopy, komunitní akce, performance a hudební akce. Jsme reakcí na mainstreamový Prague Pride. Prezentujeme aktuální témata a problémy. Proti stigma a předsudkům bojujeme vzděláváním a osvětou.

A ano, jsme kritičtí k festivalu Prague Pride, nejsme však žádný anti-Pride. Termín jsme zvolili ne proto, že bychom chtěli na komerčním Pridu parazitovat, ale proto, že chceme nabídnout alternativu, chceme dělat akce otevírající tabu, bourající předsudky a snažit se aktivně bojovat proti obrovskému self stigmatu uvnitř komunit i proti stigmatizaci obecně.

Boj LGBTQ+ lidí nekončí. Stále si totiž nejsou všichni z této rozmanité skupiny rovni. Lidé s odlišnou genderovou identitou, či menšinovou sexuální orientací musí dostat prostor. Pokud je veřejnost nezná, musíme je představit. Mlčení = Smrt.

První ročník jsme věnovali tématu Polska. Polští queers nezažívají dobré časy. Druhý ročník se zaměřuje na život v komunitách.

ACT UP PRAGUE DECLARATION – An Alternative is needed!

Come with us to look for LGBTQ+ ideology. This is how the current Polish President Andrzej Duda describes queer people as part of his political campaign. No one should take not only LGBTQ+ people as hostages to fight an opponent. He thus abuses power to provoke panic and oppression.

The first year of the ACT*PRIDE alternative festival will take place in the week from 3rd to 9th August 2020 in the Hybernská Campus in Prague 1. The events will take place in building B from 6pm and from 8pm almost every day.

This year’s subtitle is „Looking for an Ideology.“ This sentence symbolizes homophobia. Our sexual orientation is not an ideology, but a way of our love. Our gender identity does not develop through indoctrination, but rather seeks to prevent normalization into simplified roles of women and men. LGBTQ+ people live in oppression and have to hide. Some Polish cities declare so-called „LGBT-free zones.“ We do not intend to wait for the state measures to start driving us out of our cities and streets. A direct response to these measures will be a discussion of the Fear of Queer – a discussion on the lives of queer people in Poland, or a lecture followed by a discussion on sexual violence and abuse not only in the Polish church, but also in the Czech ones. The festival will begin Monday with a debate on whether trans* people are the bearers of ideology. From current topics, we respond to the climate crisis or trends in online dating. We will be educated on the topics of bisexuality, sexual health or self-care. The Pride Week will start and end with the musical performance. We believe that the world can be changed more effectively by dancing than by hatred.

Former members of the Alt*Pride collective and organizations, collectives and the Trans*Parent movement, Sisters of Eternal Joy, the Femme gang and others are involved in the preparation. We are queer, we are trans, we are feminists and others, and we have the right to be proud as well.

ACT UP is a team without directive leaders. We are a diverse group of individuals who share a determination to change things with the indignation of some people or institutions. And we are ready and ready to act.