ZÁKLADNÍ INFORMACE

HIV (Human Imunodeficity Virus = Virus lidské imunitní nedostatečnosti)
  • Je virus, který útočí v lidském těle na buňky, které pomáhají tělu bojovat s infekcemi  chrání nás před nákazami, nebo alespoň snižuje pravděpodbnost přenosu. Vlivem viru HIV je člověk zranitelnější ve spojitosti s infekcemi, viry, ale i dalšími onemocněními. Šíří se pouze z člověka na člověka a to krevní cestou (dkrevní transfúze, injekční užívání drog), tělními tekutinami, konkrétně spermatem a vaginálním sekretem a poslední způsobem je přenos z matky na plod či dítě.Pokud o své nákaze člověk neví a neléčí se, může dojít až do posledního stádia HIV infekce. 
AIDS (Syndrom získaného imunodeficitu)
  • je souběh několika vážných onemocněních, které u lidí propukají důsledkem poškození imunitního systému vlivem HIV. Lidské tělo se nemůže zbavit HIV a v současnosti stále neexistuje lék na úplně vyléčení. Jakmile se tedy  nakazíte HIV, zůstanete HIV pozitivními po celý život.
ANTIRETROVIROVÁ LÉČBA (ARV) 
  • Užíváním léků proti HIV funguje způsobem snižování množství viru v těle a posilování obranyschopnosti. Díky tomu mohou lidé s HIV žít dlouhý a kvalitní život, aniž by ohrozili nákazou své sexuální partnery /je nutné mít min. 6 měsíců nedetekovatelnou virovou nálož. V současné době existují moderní a účinné metody prevence přenosu HIV při sexu, nebo injekčním užívání drog, jedná se o Preexpoziční profylaxi (PrEP).

HIV, který byl poprvé identifikován v roce 1981, je příčinou jedné z nejsmrtelnějších a nejtrvalejších epidemií lidstva.

HIV TESTOVÁNÍ

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

HIV PREVENCE

  • Aby došlo k přenosu, musí se tělní tekutina nakažené osoby dostat do krevního oběhu HIV negativní osoby přes sliznici (nachází se v konečníku, pochvě, ústech nebo špičce penisu); čerstvou, otevřenou, krvácející ránou; nebo přímým vstřikováním.
  • HIV může postihnout kohokoli bez ohledu na sexuální orientaci, rasu, etnickou příslušnost, pohlaví nebo věk. Určité skupiny mají vyšší riziko přenosu.
  • V současné době však existuje více nástrojů k prevenci HIV než kdykoli předtím. Předd HIV se můžeme chránit životem v monogamním vztahu (je nutné znát svůj io partnerův HIV status na začátku vztahu), užívání léků k prevenci a léčbě HIV, používání mužských kondomů, nebo Femidonů (ženský kondom) s lubrikanty zůstává nadále vysoce účinným způsobem, jak snížit riziko přenosu HIV, ale i dalších sexuálně přenosných chorob. HIV infekci nedostane ani člověk, který úplně abstinuje.

Skupiny ve zvýšeném riziku:

Většina mužů majících sex s muži se HIV nakazí při análním sexu bez ochrany. Anální sex je nejrizikovějším typem sexu pro přenos HIV. Receptivní anální sex je pro získání HIV 13x riskantnější, než styk vaginální. Stigma, homofobie a diskriminace ovlivňují zdraví a pohodu lgbtq+ lidí a mohou jim bránit v návštěvě či vyhledání  zdravotnických služeb, včetně testování na HIV, léčbu a dalších preventivních služeb. Díky čemuž jsou vysoce ohroženou skupinou.

Přestože starší lidé a jejich poskytovatelé častěji navštěvují své lékaře, je méně pravděpodobné, že budou diskutovat o sexuálním chování nebo chování při užívání drog. Starší lidé mohou mít mnoho stejných rizikových faktorů HIV jako mladší lidé , včetně nedostatečných znalostí o prevenci HIV a sexuálním riziku, například o tom, že mají více sexuálních partnerů, a může být méně pravděpodobné, že budou používat kondom nebo jiné možnosti prevence. Stárnutí s HIV představuje zvláštní výzvu pro prevenci jiných nemocí. Jak věk, tak HIV zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, plicních onemocnění (konkrétně chronické obstrukční plicní nemoci), úbytku kostní hmoty a některých druhů rakoviny. Lidé ve věku 50 let a starší si také musí dávat pozor na interakce mezi léky používanými k léčbě HIV a těmi, které se používají k léčbě běžných stavů souvisejících s věkem, jako je hypertenze, cukrovka, zvýšený cholesterol 

Sdílení injekčních stříkaček a dalšího vybavení, které se používá pro injekšní aplikaci drog vystavuje uživatele a uživatelky drog vysokému riziku nákazy HIV a dalších infekcí, včetně hepatitidy B a hlavně C.

V ČR zatím výborně fungují výměnné programy, které mění použité jehly za čisté i v terénu a především zdarma.

tato skupina zahrnuje širokou škálu osob, které jsou do placených sexuálních služeb zahrnuti. Sex se směňuje za peníze, věci, včetně potravin, drogy, léky na předspis. ale i možnost přístřeší. Lidé poskytující placené sexuální služby jsou vystaveni zvýšenému riziku nákazy virem HIV a dalších, sexuálně přenosných infekcí, protože je u nich větší pravděpodobnost rizikového sexuálního chování (např. Sex bez kondomu, sex s více neznámými partnery) a užívání návykových látek. Ženy a muži poskytující placené sexuální služby na tzv. „full time“ (tedy jako hlavní zdroj příjmu) jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy HIV než ti, kteří tak činí jen zřídka. Mezi osoby zapojené do sexbyznysu patří společníci a společnice; lidé, kteří pracují v masážních salonech, nočních clubech, porno průmyslu; go-go tanečnice; trans lidé, lidé, kteří se stanou obětmi obchodu s lidmi. U kterékoli z výše uvedených skutečností může být sex konsensuální nebo nekonzensuální. Muži a ženy poskytující placené sexuální služby a jejich opak – tedy příjemci těchto služeb si musí uvědomit, jak je důležité pravidelně se testovat na HIV a znát  jejich stav. Znalost stavu člověka pomáhá určit nejlepší možnosti prevence nebo péče. Včasná diagnostika je nutná pro kvalitní život!

Těhotné ženy s HIV nemusí o své nákaze za začátku těhotenství vědět. CDC doporučuje testování HIV na všechny ženy jako součást rutinní prenatální péče. Všechny ženy, které jsou těhotné nebo se snaží otěhotnět, by měly povzbudit své partnery, aby také podstoupili testy na HIV. Pokud má kterýkoli z partnerů HIV, měl by tento partner užívat léky na HIV každý den předepsaným způsobem, aby zůstal zdravý a zabránil přenosu.

U dětí s HIV je včasné zahájení léčby důležité, protože u dětí může onemocnění rychle postupovat. Včasné poskytování léků na HIV může pomoci dětem s HIV žít déle a zdravěji.

ŽIVOT S HIV

Pokud vyjde z testování vzorek krve reaktivní, posílá se na konfirmaci do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS, která jako jediné zařízení může potvrdit diagnózu HIV+. Ihnedpo diagnostice je člověk objednán do jednoho z 8 HIV center v ČR (Praha Bulovka, Praha ÚVN, Brno, Ostrava, Hrdec Králové, Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem) kam bude docházet ke svému HIV specialistovi. HIV centrum se navštěvuje 1x za 3 nebo 6 měsíců na velké odběry krve (zjišťování celkového stravu, fungování léčby, monitoring hladiny virové nálože a CD4+ lymfocitů). Léky, tedy antiretrovirová léčba je pro občany ČR a rezidenty hrazená z veřejného zdravotnictví a je vydávána na 3 měsíce (cizincům na 1 měsíc). Nezjistitelná virová nálož umožňuje imunitnímu systému pracovat na jeho optimální úrovni, a to vede nejen ke zlepšení celkové pohody, ale také k prevenci akutních a jiných závažných onemocnění.

Osoba s HIV je považována za AIDS nemocnou za podmínky:

  • počet jejich CD4+ lymfocitů klesne pod 200 buněk na kubický milimetr krve (200 buněk / mm3). (U osob se zdravým imunitním systémem je počet CD4+ mezi 500 a 1 600 buněk / mm3.)

NEBO

  • vyvine se u nich jedna nebo více oportunních infekcí bez ohledu na jejich počet CD4+
 
Lidé s HIV vzhledem k faktu, že HIV přitahuje pozornost, pro spoustu lidí se jedná stále o jakousi negativní senzaci, nebo přetrváváv obava z nákazy, tak se lidé žijící s HIV stávají obětmi diskriminace a stigmatizace.

HIV/AIDS V ČESKU

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

NAŠE STANOVISKA A POSTOJE K HIV/AIDS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

ODKAZY

Statistiky HIV/AIDS ČR

Mezinárodní statistiky UNAIDS

Česká společnost AIDS pomoc

Databáze míst na HIV testování

PrEP point

HIV komunita

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.